28-Mar – Round NINE

Surrey and Chichester through,
any two from four in Division A

The penultimate round of League matches saw the semi-finalists decided in Division B, but the two spots from Division A are still there to be claimed.

SH36608

St George’s hosted Bexley – playing their final match in their first season in the league – and the home side’s 4-1 win came courtesy of 3-1 wins from their middle order Tom Richards, Joe and Charlie Lee, after Yathreb Adel had started them off with a 3-2 win over Coline Aumard. Bexley’s Ryan Cuskelly beat Borja Golan in the last match, but both teams will finish outside the playoff positions.

SH36607

Surrey welcomed Coolhurst, and the defending champions continued their recent run of impressive results with a 4-1 win.  It didn’t start well for Surrey as Alison Waters lost a 2-0 lead to Donna Urquhart, but their middle order sealed the win, rounded off by a 3-2 win for Ali Farag over Cameron Pilley.

So Surrey overtake Chichester at the top of the table, but both sides are already assured of semi-final places with just 6 points between them going into the final round.

Division A leaders Bristol ,travelled to Nottingham with a weakened team and paid the price as the hosts surged to a 4-1 (18-3) win, taking them to the top of the table.

Pontefract took on Birmingham with both sides needing big wins to boost their playoff hopes. The match went 1-all then 2-all with James Willstrop clinching the win for the home side as he beat Joel Makin 3-1.

The result leaves Birmingham bottom with no more matches to play, but just 10 points separate the other teams, so it could be any two from four after next week’s final round.

Division A

Pontefract 3-2 Birmingham University Lions (16-9)

James Willstrop 3-1 Joel Makin                             11-8, 11-6, 4-11, 11-6
Evan Williams 0-3 Peter Creed                                      10-12, 7-11, 8-11
Patrick Rooney 3-1 Jan van den Herrewegen      11-7, 11-2, 7-11, 11-6
Taminder Gata-Aura 3-1 Joshua Owen                6-11, 11-7, 11-8, 11-7
Fiona Moverley 2-3 Sarah-Jane Perry     11-8, 13-11, 6-11, 11-13, 5-11

MB Nottingham / University  4-1 UWE / Elite Squash Bristol (18-3)

Nick Matthew 3-0 Tom Ford                                 11-9, 11-6, 11-8
Declan James 3-0 James Peach                         11-9, 11-7, 12-10
Richie Fallows 3-0 Abdel Soliman                       11-5, 11-2, 11-9
Lewis Walters 3-0 Theis Houlberg                     11-7, 11-6, 11-5
Hana Ramadan 1-3 Tesni Evans                 11-6, 8-11, 5-11, 9-11

Division B

9 Telecom St George’s Hill  4-1 Bexley (17-8)

Borja Golan 0-3 Ryan Cuskelly                     8-11, 8-11, 7-11
Tom Richards 3-1 Todd Harrity                   11-9, 9-11, 11-1, 11-6
Joe Lee 3-1 Adam Auckland                            11-6, 11-1, 5-11, 11-4
Charlie Lee 3-1 Bradley Masters                    11-8, 11-5, 9-11, 11-7
Yathreb Adel 3-2 Coline Aumard  9-11, 11-9, 12-14, 12-10, 11-9

Virgin Active Surrey HRC   4-1 London Coolhurst  (19-6)

Ali Farag 3-2 Cameron Pilley                       11-13, 11-7, 11-9, 8-11, 11-7
Diego Elias 3-1 Angus Gillams                               11-6,  11-8, 9-11, 11-1
Charles Sharpes 3-0 Ben Grindrod                               11-7 , 11-4, 11-7
Lyell Fuller 3-0 Alex Noakes                                         11-4, 12-10, 11-5
Alison Waters 2-3 Donna Urquhart           11-6, 11-7, 6-11, 8-11 , 8-11

SH36602

 

Check Also

2017 Final to be streamed LIVE

Unable to make it to Manchester for the PSL Final but desperate to see it? ...