Jarvis/Kaplan Cup – Day FOUR

Investec Jarvis/Kaplan Interprovincial Squash Championships, Port Elizabeth

SH_004Thursday 11th July 2013

The stage is set for a battle royale  between Western Province and Kwazulu Natal when they meet in the final round of the Investec Jarvis/Kaplan Interprovincial Squash Championships at Londt Park, Port Elizabeth  tomorrow at 12h30.  It will be the sixth clash between these two powerful sides since 2008 with Kwazulu Natal, a nose length ahead on 3 victories against Western Province’s two.

Shaun Le Roux’s calf injury in the first game of his first match of the week has caused headaches for Province and Friday’s  final could well hinge on the “x” factor or the spirit of Jarvis.  The encounters between the fifth strings Rudi Willemse (WP) and Gary Wheadon (KZN) and Zuko Kubukeli (WP) and Andrew Martin (Kzn) will set the  ball rolling with what could prove to be a deciding twist when the two captains, Western Provinces’ Rodney Durbach  and Adrian Hansen  (Kzn) enter the fray. Both players, who have represented South Africa on a number of occasions, are known for their dogged tenacity and determination.

Equally gruelling will be the contest between Clinton Leeuw (WP) presently based in the USA and Hungarian Mark Krasjcak, who has represented Kwazulu Natal for the past  4 years in the second slots while the last match will see Australian Cameron Pilley , ranked 13 in the world , experiencing his first baptism of Jarvis fire as he faces former Hilton learner ,Steve Coppinger, ranked 16 in the world.

Thursday’ A section matches resulted in one way traffic for Kwazulu Natal , SACD and Western Province. Central Gauteng were no match for the fired up Kwazulu Natalian side  with only Devon Hendricks taking Hansen to five games and former national player , Mike Tootill taking a game off Andrew Martin. Coppinger, Krasjcak  and Wheadon all registered straight game wins over Eddie Charlton, Thoboki Mohohlo and Paul Atkinson respectively.

SACD A led by Finland’s Olli Tuominen dropped only2 games against the hapless Northerns side with England’s Peter Creed in the number one position . In the Western Province /Border clash Michael Shean collected a win for Border when he outplayed Rudi Willemse and Michael Wood added another point, when he took a game off the experienced Leeuw.

Having beaten  Free State A in the cross over pool play-offs  Kwazulu Natal will also contest the Men’s B section Final where they meet Eastern Province A which defeated Central Gauteng B in the cross over pool play-off.

In the final round of the Men’s C section, Kwazulu Natal once again feature strongly when with a 4 point advantage they take on Border B to decide the section. Eastern Province C will play SACD C in the final of the men’s D section.

In the Kaplan women’s A section Western Province demolished the SACD team 20-1 while the only other unbeaten side Central Gauteng accounted for Kwazulu Natal 17-6. Northerns provided  a surprise when they  defeated Eastern Province 14-8.

Elani Landman (EP) continued on her winning way  outplaying Cara Fourie in straight games the first of which was an extended 18-16. But only Anlen Murray, Eastern Province’s number 5  added a further victory when she beat Megan Page, also in straight games.  For Northerns Milnay Louw, Senade Haupt and Robyn Baptiste provided the necessary victories.

In the final of the B section  Western Province will meet Eastern Province after they had defeated  Midlands and Kwazulu Natal respectively in the pool play-offs.

4th Round

Men : A Section :
Western Province 17 Border 4:
Cameron Pilley bt Tim Garner 12-10 11-2 11-3, Clinton Leeuw  bt Michael Wood 9-11 11-9 11-2 11-9, Rodney Durbach bt  Jason le Roux 12-10 11-5 11-8, Zuko Kubukeli bt Kelvin Edwards 14-12 11-5 13-11, Rudi Willemse lost to Michael Shean 2-11 10-12 7-11:
SACD A 20 Northerns 2:
Olli Tuominen bt Peter Creed 11-7 11-7 11-4, Christo Potgieter bt  Nell van der Merwe 11-2 11-3 11-8Jimmy Schlebusch bt Jan Hendrik Mulder 11-4 5-11 11-9 11-3, JP Brits bt Nico Mulder 9-11 11-9 11-8 11-2, Francois le Roux bt Craig Ruane  9-11 13-11 11-6 11-7 .
Kwazulu Natal 20 Central Gauteng 3:
Steve Coppinger bt  Eddie Charlton 11-7 11-3 11-9, Marc Krasjcak bt Thoboki Mohohlo 11-2 11-4 12-10, Adrian Hansen bt Devon Hendricks 9-11 11-6 11-8 4-11 11-7, Andrew Martin bt  Mike Tootill 11-9 9-11 11-4 11-9, Gary Wheadon bt Paul Atkinson 11-8 11-6 11-9.

B Section: Cross Over Play-offs:
Eastern Province A 20 Central Gauteng B 2:
Mark Rogers bt Kyle Maree 3-0, Rudi van Niekerk bt Paul Cresswell 3-1, Zane Swartz bt Wesley Daniels 3-1, Kyle Swartz bt Richard Middleton 3-0Sean Bailey bt Sean Schouten 3-0.
Kwazulu Natal B 18 Free State A 8:
Gary Naidoo  lost to Paul Rodrigues 2-3, Stefano Garas bt Jacques Swanepoel 3-1 , Justin de Neef bt Tremayne McDonald 3-0, Grant Findlay bt Lawrence Kuhn 3-1 Wayne Kershaw lost to Calvin Deutschmann 2-3 .
Midlands A 16 Western Province B  6: 
Justin Gouweloos bt Richard Colburn 3-0 , Alan McGuigan bt Munro Montanus 3-0 , Mick Gouweloos bt  Antonio Bruni 3-0 , Mark Gouweloos lost to Aaron Fuchs 2-3 , James Gouweloos lost to Neil Oosthuizen 0-3 .
Northerns B 16 SACD B 9:
Craig Stephens bt Jarryd Carter 3-0 , Charl Fourie lost to Thomas Jordaan 0-3 , Jacques Kruger bt Sheldon Erasmus 3-2  Derek van der Merwe lost to Charles  Fourie 2-3 Pieter Albertyn bt Esjee Robinson 3-1 .

C Section:
Kwazulu Natal 19  Western Province 7:
Jason Kershaw bt  Ed Dibden 3-0 , David Caine bt Marco Talott 3-1, Marc Bush bt Kyle Brown 3-2, Daniel  Smith bt Bud Takis 3-2, John Ross Malloch lost to Travis Rhodes 1-3,
Border 16 Namibia A 8 :
Dwayne Dodd lost to Marco Becker 0-3 , Geoff Stephen bt  Ryan Moss 3-1 , Luan Taljaard bt Norbert Dorgeloh 3-1, Jimmy van Niekerk bt  Danie Greef 3-0,Nathan Leeuw lost to Henry Smit 2-3 .
Eastern Province B 17 Central Gauteng C 5:
Stefan Euijien bt Simphiwe Gqibane 3-1 , Paul mason lost to Brett van Rensburg 0-3 , Bonakele Nomkele bt Hannes Schoeman 3-1 , Lonwabo Sigele  bt Mark Dunn 3-0, Shaun Viljoen bt  Henri van Niekerk 3-0.

D Section: Cross over Play-offs :
Eastern Province C 20 Eastern Province D 4: 
Dane Bigara  bt Alton Senekal  3-0, Jarryd Terblanche bt Andre Labuschagne 3-1, Graham Hall bt Thando Ncamani 3-0, Morgan Westcott bt Johan Thiel 3-2, Lance Petersen bt Marcus Oshry  3-1 .
SACD C 17 Border C 8 :
Hernan Guidi  bt Thean Taljaard 3-2 ,Wayne Sithole bt Tim Leeuw 3-2 , Alwyn Venter bt  Brent Beard 3-0, Francois Cloete lost to Jojo Shean 0-3, Ivor Thompson bt Richard Kumm 3-0 .
Free State B 16 Easterns A:
Richard Rodrigues lost to Dylan Groenewald2-3, Werner Hergerth bt Grant Viljoen 3-1 , Garrett Amm bt Michael Camden Smith 3-2 , Johan van Rooyen lost to Ryan Wallis 0-3 , H P Olivier bt Kevin de Lange 3-0. Northerns C 18 Central Gauteng D 3:
Pieter Beukes bt Zwele Makgalemele 3-0, Marko Fourie bt Ian Sturgeon  3-0, Cleelynd Potgieter bt Wesley Holmes 3-0,  Giovanni Raffa lost to Patrick Khumalo 1-3, Jacques van Niekerk bt Grant Wilesmith 3-0 .

Women: A Section :
Western Province A 20 SACD A 1:
Line Hansen bt Lauren Siddall 13-11 11-6 11-6, Siyoli Waters bt Alexa Pienaar 11-7 11-4 11-5, Alexandra Fuller bt Carin Pretorius 11-5 11-9 11-3, Karen Schultz bt Heleen de Jager 9-11 11-2 11-5 11-2, Sacha West bt Marjorie Smit 11-6 11-4 11-7.
Northerns 14  Eastern Province 8:
Milnay Louw bt Lizelle Goosen 11-8 11-8 11-6, Senade Haupt bt Jacquie Ryder 7-11 11-4 13-11 11-6, Cara Fourie lost to Elani Landman 16-18 4-11 6-11, Robyn Baptiste bt Lume Landman 9-11 11-9 11-7 11-4, Megan Page lost to Anlen Murray 6-11 4-11 7-11 .
Central Gauteng 17 Kwazulu Natal  6:
Emma Beddoes bt Lauren Briggs 11-8 11-4 11-3, Diana Haynes bt Samantha Herbert 11-7 11-4 5-11 11-8, Cheyna Tucker bt Julie Lee 11-4 10-12 11-7 411 11-2, Karen Hawyes lost to Anne Chalmers 8-11 6-11 9-11, Sharon le Roux bt Kim Stewart 11-4 11-5 11-7 .

B Section: Cross over Play-offs    
Western Province 17 Midlands A 5.
Zoe Durbach lost to Maxine Gouweloos 0-3, Danielle van Niekerk bt Emily Mennie 3-0, Chanel Erasmus bt Shannon van der Merwe 3-0, Sharon Bender bt Tayla Victor 3-0, Gillian van Vlaaderen  bt Stacey Bone 3-2.
Eastern Province 20 SACD B 5 :
Diane van Eyk bt Janita de Villiers 3-1,  Alison Oshry bt Tersia du Plessis 3-2, Sarah O’Grady bt Leandri Siberhagen 3-0, Kacey Leigh Dodd bt Celeste Swanepoel 3-2, Kate Pearson bt Vastie Oelofse 3-0 .
Eastern Province C 16 Kwazulu Natal  B 8 :
Karen Schepers bt Megahn Howard 3-0, Joanna Dodd lost to Janine Nelson 1-3 Lisa O’Grady bt Katy Moore 3-2, Angela Fraser lost to Karen Bishop 1-3, Shanna Swart bt Tracy Browne 3-0  .
Central Gauteng 17 Northerns 5: 
Bongi Seroto lost to Michele Kohne 0-3, Janice Harmse bt Gina Gerber 3-0, Kathryn Blake bt Christen Delmar 3-0, Nono Sekhoto bt Boipelo Montwedi 3-2, Siobhan Hawyes bt Bridgette Botha 3-0

 

Check Also

Lower Tin to be trialled for Women

The PSA announces that they will conduct a four month trial into the suitability of reducing the height of the tin in competitive women’s matches from 19” to 17” ...

Feel free to leave a comment ...