OECS Junior Champs – Day THREE

Story of the Day

SH074No one knew who the Girls’ Under 17 and Girls’ Under 19 champion would be at the end of day two because it was just too close to simply call. But on day three it got even more intense to find out who would win the Girls’ Under 17 and Girls’ Under 19 category, which was depending on the remaining matches to be played in each respective category.

However the results from the last three matches that were played in the Girls’ Under 17 would draw the attention of everyone at the National Squash Centre in Paul’s Avenue, because what they were about hear would shock them totally, “It is a three way tie for first place in the Girls’ Under 17 category”, spectators all replied by saying “wow” signaling a definite shock after hearing this news. The tournament statistician was busy in his office doing all the calculation that is required when situation like this arises.

 Matches won and lost;

 Positive difference between games won and lost;

 Positive difference between points won and lost.

When the tournament statistician was finish doing all the calculation it was clear how close this age group was to call. In third place is Deiriai Myers (VIN), she won 9 games and lost 5. In second place is Thandi Myers (VIN), she won 10 games and lost 5. The Girls’ Under 17 Champion 2013 is Gianna Miller Alexander (VIN), winning 11 games and only losing 5. In fourth place is Abayomi Maddox (IVB) and fifth place went to Zeina Reyes (LCA).

SH071

Girls’ Under 11 & Girls’ Under 13

Giovanna Miller Alexander (VIN) Defeated Paige Cadogan (VIN) 11/4, 11/0, 11/2

Girls’ Under 15

Semi-Finals:

Thandi Myers (VIN) Defeated Emily Abrehart (IVB) 11/3, 11/1, 11/2

Abayomi Maddox (IVB) Defeated Johanna Kerins (IVB) 11/3, 11/9, 11/7

5/6 Playoff:

Kerstin Gordon (IVB) Defeated Lauryn Doyle (VIN) 11/4, 11/9, 7/11, 7/11, 12/10

3/4 Playoff:

Emily Abrehart (IVB) Defeated Johanna Kerins (IVB) 11/9, 12/10, 11/8

Finals:

Thandi Myers (VIN) Defeated Abayomi Maddox (IVB) 11/3, 11/2, 11/5

Boys’ Under 15

Finals:

Kai Bentick (VIN) Defeated Luc Chevrier (LCA) 11/6, 11/5, 11/4

Girls’ Under 17

Gianna Miller Alexander (VIN) Defeated Zeina Reyes (LCA) 11/3, 10/12, 11/2, 11/5

Thandi Myers (VIN) Defeated Abayomi Maddox (IVB) 11/3, 11/2, 11/5

Gianna Miller Alexander (VIN) Defeated Thandi Myers (VIN) 11/4, 8/11, 15/13, 11/5

Boys’ Under 17

Finals:

Jason Doyle (VIN) Defeated Andre Segovia (LCA) 11/5, 11/2, 11/0

 

Girls’ Under 19

Gianna Miller Alexander (VIN) Defeated Erika Sorrentino (IVB) 11/7, 11/7, 11/9

Deiriai Myers (VIN) Defeated Erika Sorrentino (IVB) 11/6, 11/4, 11/9

Boys’ Under 19

Romario Constance (VIN) Defeated Marc Spurway (LCA) 11/4, 11/2, 11/1

Jason Doyle (VIN) Defeated Andre Segovia (LCA) 11/5, 11/2, 11/0

Eshwan Adams (VIN) Defeated Marc Spurway (LCA) 11/6, 11/4, 11/5

Finals:

Jason Doyle (VIN) Defeated Romario Constance (VIN) 10/12, 11/4, 11/8, 11/5

SH068

Girls Under 11

3rd– Paige Cadogan (VIN)

2nd– Loushanna Peters (VIN)

1st– Giovanna Miller Alexander (VIN)

Boys Under 11

3rd– Jordan Barnwell (VIN)

2nd– Jlan McMaster (VIN)

1st– Luca Joseph Reich (IVB)

Girls Under 13

4th– Paige Cadogan (VIN)

3rd– Loushanna Peters (VIN)

2nd– Giovanna Miller Alexander (VIN)

1st– Lauryn Doyle (VIN)

Boys Under 13

4th-Jlan McMaster (VIN)

3rd-Luca Joseph Reich (IVB)

2nd– Samuel Childs (IVB)

1st-Kai Bentick (VIN)

Girls Under 15

6th– Lauryn Doyle (VIN)

5th-Kerstin Gordon (IVB)

4th– Johanna Kerins (IVB)

3rd– Emily Abrehart (IVB)

2nd– Abayomi Maddox (IVB)

1st-Thandi Myers (VIN)

Boys Under 15

5th-Ryan Wooldridge (IVB)

4th-Zanti Dick-Read (IVB)

3rd– Geronimo Ross (VIN)

2nd-Luc Chevrier (LCA)

1st-Kai Bentick (VIN)

Girls Under 17

5th-Zeina Reyes (LCA)

4th-Abayomi Maddox (IVB)

3rd-Deiriai Myers (VIN)

2nd-Thandi Myers (VIN)

1st-Gianna Miller Alexander (VIN)

Boys Under 17

3rd– Marc Spurway (LCA)

2nd-Andre Segovia (LCA)

1st-Jason Doyle (VIN)

Girls Under 19

4th– Erin Anderson (IVB)

3rd-Erika Sorrentino (IVB)

2nd-Deiriai Myers (VIN)

1st-Gianna Miller Alexander (VIN)

Boys Under 19

5th-Marc Spurway (LCA)

4th– Andre Segovia (LCA)

3rd-Eshwan Adams (VIN)

2nd-Romario Constance (VIN)

1st– Jason Doyle (VIN)

Check Also

Lower Tin to be trialled for Women

The PSA announces that they will conduct a four month trial into the suitability of reducing the height of the tin in competitive women’s matches from 19” to 17” ...

Feel free to leave a comment ...