BJO Semis: Egypt in the ascendency, but …

Semi-finals day of the Tecnifibre British Junior Open in Sheffield produced a preponderance of Egyptian finalists, as expected, but by no means did they dominate proceedings as Malaysia, England, Jordan and Peru also saw players win through to the championship finals.

SP_1012The youngest U13 age group will feature two all-Egyptian finals, both between the top seeds with only Mohamed El Shamy, the B13 second seed, fully tested as he came from two games down to beat compatriot Ahmed Maged.

Girls U15 top see Habiba Mohamed – the reigning U13 champion – was in impressive form as she despatched Spain’s Cristina Gomez, and she faces Malaysia’s Siva Subramanian who won 3/2 to reach her first BJO final.

The Boys U15 division will not be won by an Egyptian – Jordan’s second seed Mohamed Alsarraj and Malaysia’s top seed Eain Yow Ng both beat their Egyptian opponents today.

Yathreb Adel and Salma Hani will replay their U17 final of last year, while the boys’ final will see Peruvian sensation Diego Elias, who won a second consecutive five-game marathon to topple another Egyptian seed, take on Mohamed El Gawarhy.

SP_1025England’s Emily Whitlock continued to hold sway over Victoria Temple-Murray as she moved into the girls’ U19 final where she will meet Nouran Gohar, who upset fellow Egyptian Mariam Metwally, the second seed, also in straight games.

The Drysdale Cup, the Boys’ U19 final, will be between top-seeded Egyptian pair of Mazen Hisham and Fares Desouky who had contrasting wins – Hesham beating India’s Mahesh Mangaonkar in straight games, Desouky taking 74-minutes to subdue dynamic compatriot Karim Al Hammany 3-1.

  mini match reports and photos on the BJO  blog

Abbeydale:

B13 [1] Marwan Tarek (Egy) 3-0 [5/8] Yehia El Nawasny (Egy)        11/5, 11/4, 11/4 (23m)
B13 [2] Mohamed El Shamy (Egy) 3-2 [3/4] Ahmed Maged (Egy)        7/11, 6/11, 11/3, 11/9, 11/9 (47m)

G15 [1] Habiba Mohamed (Egy) 3-0 Cristina Gomez (Esp)        11/3, 11/6, 11/6 (21m)
G15 [3/4] Siva Sangari Subramaniam (Mas) 3-2 Menat Hamed (Egy)    8/11, 11/8, 11/9, 5/11, 11/6 (60m)

G19 [1] Emily Whitlock (Eng) 3-0 [5/8] Victoria Temple-Murray (Eng)    11/2, 11/3, 11/9 (25m)
G19 [3/4] Nouran Gohar (Egy) 3-0 [2] Mariam Metwaly (Egy)   12/10, 11/6, 11/2 (30m)

B19 [1] Mazen Hisham (Egy) 3-0 [3/4] Mahesh Mangaonkar (Ind)   11/4, 11/9, 11/8 (41m)
B19 [2] Fares Desouky (Egy) 3-1 [5.8] Karim El Hammany (Egy)      10/12, 11/8, 11/4, 11/9 (74m)

Hallamshire

G13 [1] Hania El Hammamy (Egy) 3-0 [3/4] Amina Yousry (Egy)  11/4, 11/5, 11/5 (21m)
G13 [2] Rowan Reda (Egy) 3-0 [5/8] Hana Ayoub (Egy)   11/6, 11/6, 11/8 (24m)

B15 [1] Eain Yow Ng (Mas) 3-0 [3/4] Saad El Din Ihab (Egy)  11/9 11/5 11/7 (46m)
B15 [2] Mohammad Alsarraj (Jor) 3-1 Karim Magdy (Egy)   8/11, 11/4, 11/2, 11/2 (48m)

G17 [1] Yathreb Adel (Egy) 3-0 [5/8] Hana Ramadan (Egy)    11/8, 11/7, 12/10 (21m)
G17  [2] Salma Hani (Egy) 3-0 [3/4] Nele Gilis (Bel)    11/4 11/6 13/11 (35m)

B17 [5/8] Diego Elias (Per) 3-2 [3/4] Youssef Aboul Makarim (Egy)   10/12, 11/5, 9/11, 11/6, 12/10 (92m)
B17 [2] [Mohamed El Gawarhy (Egy) 3-0 [3/4] Kush Kumar (Ind)   11/7, 11/7, 11/3 (34m)

Full coverage: www.bjosquash.com 

Check Also

Matthew hopeful for Commonwealth defence

Nick Matthew, defending double Commonwealth Games champion, is optimistic about making the games after undergoing minor knee surgery ...

Feel free to leave a comment ...