Top seeds take charge in Nimes

Top seeds take charge on day one as France and India produce the goods

It was a good start for the top eight seeds, on the first day’s play of the Women’s World Team Championships in Nimes, France, with each of them registering 3-0 wins in their opening matches.

Hosts France, seeded #9, produced a minor upset in the first evening session when they edged past the Netherlands, seeded #8, to go top of pool H.

Elsewhere top seeds England, Egypt and Malaysia all notched up their second wins to finish top of pools A, B and C.

In the final set of evening matches fourth seeds Hong Kong scraped home against the Czech Republic with Liu Tsz-Ling coming from 0-2 down in the decider, while 10th seeds India produced the upset of the day with a 2-1 win over Ireland, seeded #7, to take control of Pool G.

So, the winners of pools A, B, C, D, E and F are decided, with England, Egypt, New Zealand and Australia enjoying a rest day tomorrow while Hong Kong and Malaysia finish off their already-won pools, and in all likelihood France and India will top their pools to form the top eight.

There are a few crucial matches to decide second spots and a place in the last 16 playoffs to come though …

Day One Pool Matches:

POOL A:
England 3-0 Mexico

(1) Laura Massaro 3-0 (1) Samantha Teran              11-3, 11-8, 13-11
(2) Alison Waters 3-0 (2) Karla Urrutia                      11-6, 11-3, 11-2
(3) Jenny Duncalf 3-0(3) Nayelly Hernandez               11-5, 11-1, 11-0

England 3-0 South Korea
(2) Alison Waters 3-0 (1) Song Sun-Mi                    11-7, 11-4, 11-6
(3) Jenny Duncalf 3-0 (2) Park Eun-Ok                    11- 6, 11- 3, 11-2
(4) Sarah Kippax 3-0 (3) Yang Yeon-Soo                 11- 7, 11- 5, 11-9

POOL B:
Egypt 3-0 Wales
(1) Raneem El Weleily 3-1 (1) Tesni Evans                 11-4, 11-7, 11-3
(3) Omneya Abdel Kawy 3-1 (2) Deon Saffery    11-8, 7-11, 11-4, 11-8
(4) Nour El Tayeb 3-0 (3) Hannah Davies                   11-1, 11-3,. 11-9

Egypt 3-0 Scotland
(2) Nour El Sherbini 3-1 (1) Frania Gillen-Buchert 9-11,11-1, 13-11, 11-8
(3) Omneya Abdel Kawy 3-0 (2) Alexandra Clark        11- 2, 11- 6, 11-4
(4) Nour El Tayeb 3-0 (3) Rosie Allan                            11-3, 11-3, 11-6

POOL C:
China 2-1 Spain

(1) Li Dongjin 3-0 (1) Marina de Juan                          11-2, 12-10, 11-9
(2) Gu Jinyue 1-3 (2) Xisela Aranda 5-11, 12-10, 7-11, 10-12
(3) Xiu Chen 3-2 (4) Chantal Moros-Pitarch  8-11, 12-10, 11-2, 6-11, 11-8

Malaysia 3-0 South Africa
(1) Nicol David 3-1 (1) Siyoli Waters                     11-5, 7-11, 11-2, 11-2
(2) Low Wee Wern 3-0 (2) Diana Haynes                       11-9, 11-5, 11-2
(3) Delia Arnold 3-1 (3) Milnay Loouw                   11-8, 8-11, 11-6, 11-6

Malaysia 3-0 China
(1) Nicol David v (1) Li Dongjin                                  11-3, 11-8, 11-5
(2) Low Wee Wern 3-0 (2) Gu Jinyue                         11-3, 11- 3, 11-3
(3) Delia Arnold v (3) Xiu Chen                                 11-3, 11- 8, 11-5

South Africa 3-0 Spain
(1) Siyoli Waters 3-0 (1) Marina de Juan                    11- 6, 11- 5, 11-3
(3) Milnay Loouw 3-1 (2) Xisela Aranda            4-11, 11-6, 12-10, 14-12
(4) Seneda Haupt 3-0 (3) Cristina Gomez                  11-6, 12- 10, 11-8

POOL D:
Hong Kong 3-0 Czech Republic
(1) Annie Au 3-0 (1) Lucie Fialova                              11-4, 11-5, 11-8
(2) Joey Chan 3-2 (2) Olga Ertlova         8-11, 14-12, 10-12, 11-7, 11-6
(3) Liu Tsz-Ling 3-2 (3) Anna Klimundova 10-12, 8-11, 11-8, 11-8, 11-2

Colombia 3-0 Namibia
(1) Silvia Angulo 3-0 (1) Isabell Schnoor                  11-7, 11-8, 11-6
(2) Catalina Pelaez 3-0 (2) Adri Lambert                  11-2, 11-4, 11-3
(4) Ana Gabriela 3-0 (3) Lucinda Rodrigues               11-3, 11-1, 11-4

Hong Kong 3-0 Colombia
(1) Annie Au 3-0 (2) Silvia Angulo Ruge                         11-3, 11-2, 11-4
(3) Liu Tsz-Ling 3-1 (3) Karol Gonzalez               11-3, 11-8, 12-14, 11-3
(4) Tong Tsz-Wing (4) Ana Gabriela Porra                     11-5, 11-9, 11-8

Czech Republic 3-0 Namibia
(1) Lucie Fialova 3-0 (1) Isabell Schnoor                    11-6, 12-10, 11-8
(2) Olga Ertlova 3-0 (2) Adri Lambert                         11- 3, 11- 2, 11-5
(3) Anna Klimundova 3-0 (3) Lucinda Rodrigues           11-0, 11-4, 11-4

POOL E:
New Zealand 3-0 USA

(1) Joelle King (1) 3-0 Natalie Grainger                        11-9, 11-8, 11-5
(2) Jaclyn Hawkes 3-0 (2) Sabrina Sobhy                     11-4, 11-9, 11-3
(3) Kylie Lindsay 3-1 (3) Olivia Feichter               7-11, 5-11, 11-5, 11-9

New Zealand 3-0 Japan
(1) Joelle King 3-0 (1) Misaki Kobayashi                      11-8, 11- 7, 11-1
(2) Jaclyn Hawkes 3-2 (2) Chinatsu Matsui 11-6, 8- 11, 6-11, 11-6, 11-6
(4) Amanda L-Murphy 3-1 (3) Mayu Yamazaki   10-12, 11-2, 11-7, 11-5

POOL F:
Australia 3-0 Canada

(1) Rachael Grinham 3-1 (1) Samantha Cornett 10-12, 11-8, 11-3, 11-3
(2) Donna Urquhart 3-1 (2) Alexandra Norman  9-11, 11-5, 11-7, 11-8
(3) Melody Francis 3-1 (3) Susannah King        4-11, 11-6, 12-10, 11-5

Australia 3-0 Austria
(1) Rachael Grinham 3-0 (1) Birgit Coufal                  11-2, 11-3, 11-2
(2) Donna Urquhart 3-0 (2) Judith Gradnitzer             11- 4, 11- 3, 11-1
(4) Sarah Cardwell 3-0 (4) Ines Winkler                       11-1, 11-1, 11-1

POOL G:
India 2-1 Ireland

(1) Dipika Pallikal 3-1 (1) Madeline Perry           11-9, 11-8, 7-11, 11-8
(2) Joshana Chinappa 2-3 (2) Aisling Blake 9-11, 11-7, 11-6, 8-11, 9-11
(3) Anaka Alankamony 3-0 (3) Laura Mylotte             12-10, 11-3, 11-7

Ireland 3-0 Argentina
(1) Madeline Perry 3-0 (1) Antonella Falcione             11- 5, 11- 4, 11-4
(2) Aisling Blake 3-0 (2) Cecilia Cerquetti                   11- 4, 11- 4, 11-6
(3) Laura Mylotte 3-1 (3) Fernanda Rocha            11-6, 11-5, 9-11, 11-4

POOL H:
France 2-1 Netherlands

(1) Camille Serme 3-2 (1) Natalie Grinham 11-8,11-13,8-11, 11-4, 11-7
(2) Coline Aumard 2-3 (2) Orla Noom 11-4, 11-1, 9-11, 4-11, 4-11
(4) Laura Pomportes 3-1 (3) Milou vd Heijden    11-5, 11-5, 9-11, 11-2

Netherlands 3-0 Germany
(1) Natalie Grinham 3-0 (1) Pamela Hathway               11-4, 11-6, 11-5
(2) Orla Noom 3-1 (2) Franziska Hennes             11-7, 12-14, 11-5, 11-1
(3) Milou van der Heijden 3-0 (3) Annika Wiese          11-7, 11- 3, 11-4

13 Nov, Pool Matches day two:

England, Egypt, New Zealand and Australia are group winners with no more matches to play

12.00 Pool E: USA v Japan  **
12.00 Pool C: Malaysia v Spain *

14.30 Pool G: India v Argentina ***
14.30 Pool D: Hong Kong v Namibia  *
14.30 Pool A: Mexico v Korea  **
14.30 Pool C: South Africa v China  **
14.30 Pool B: Wales v Scotland  **

17.00 Pool F: Canada v Austria  **
17.00 Pool H: France v Germany ***
17.00 Pool D: Czech Republic v Colombia  **

*  dead rubber … ** winner progresses to last 16  … *** India and France win to top groups

Check Also

Sharm El Sheikh to host 2014 WSF World Cup

The World Squash Federation has awarded the rights to host the 2014 WSF World Cup to Egypt.

Feel free to leave a comment ...