Doha World Juniors, Day TWO

Sunday in Qatar, and it was the turn of the Boys top seeds and the Girls to join in the Doha WSF World Junior Championships at the Khalifa International Tennis and Squash complex.

Definitely the busiest day with the Girls’ first round (just 8 matches with all the seeds getting byes), the Boys’ second round (32 matches) with most of the top seeds starting with defending champion Marwan El Shorbagy on the glass court, then back to the Girls for round two (16 matches). And of course the plate events started too …

Seeds safely through Boys round two

There was just one minor seeding upset as 30 of the top 32 seeds all came safely through to the third round. Longest match of the day at 61 minutes saw Brazil’s Josimar Silva get past the Usa’s Thomas Dembinski in the only five-setter of the round, and Colombian Juan Vargas inflicted more pain on the US as he beat 17/20 seed Dylan Murray in an entertaining three games.

Vargas becomes the only player to upset the seedings to reach the last 32 by beating a seed, the other interloper is Taminder Gata-Aura who came through the section of the draw missing a seed due to withdrawals to complete a good day for the English boys – although their winning run must end as Gata-Aura meets Tom Ford tomorrow.

The Egyptians at the top of the seeding wasted little time on the glass court as Marwan El Shorbagy, Mazen Hesham, Fares Dessouki and Mohamed Abouelghar all raced through. Pakistan’s top boys Danish Atlas and Nasir Iqbal were also untroubled as the big guns began their campaigns.

Home favourite Abdulla Al Tamimi did the business too, coming through in four games to keep the considerable Qatari interest afloat.

Egyptian girls race through

The Egyptian girls were even more ruthless than their male counterparts as they took to the glass court to open their campaigns- Nour El Sherbini, Mariam Metwally, Kanzy El Dafrawy, Yathreb Adel and Salma Hany took a combined total of 87 minutes to reach the last sixteen.

England’s Emily Whitlock and India’s Anaka Alankamony joined in the fun with quickfire wins where they dropped just six points each, with American Maria Ubina rounding off the top eight also with a straight-game win.

Finland’s Emilia Soini and Hong Kong’s Chen Uen Shan pulled off minor upsets against Nele Gilis and Jessica Turnbull respectively, while Caroline Sayegh and Laura Perez came agonizingly close to doing the same as they both fell in five games to Victoria Temple-Murray and Aparajitha Balamurukan, the Indian coming from 9/6 down in the decider to deny the Colombian.

Girls Round One: Extra Points all round

There was a flurry of tie-break games in the early girls’ matches, with six of the eight winners involved in at least one extra-point decider.

It was a good morning for the French as Enora Villard, Oxane Ah-Hu and Marie Stephan all won 3/1 to progress to the evening’s second round.

Full Coverage on the official site: www.wsfworldjuniors.com

Men’s Round Two:

[1] Marwan El Shorbagy (Egy) bt Jose Rodriguez (Gua) 11/2, 11/3, 11/4 (19m)
Cameron Seth (Can) bt Jonathan Barnett (Nzl) 5/11, 11/7, 11/3, 11/3 (46m)
Richie Fallows (Eng) bt Deepak Mishra (Ind) 11/2, 11/9, 12/10 (37m)
[9/16] Syed Bukhari (Pak) v Shahjahan Khan (Pak) 16/14, 11/6, 11/4 (46m)

[9/16] Tom Ford (Eng) bt James Cooper (Nzl) 11/3, 11/4, 11/2 (21m)
Taminder Gata-Aura (Eng) bt Todd Redman (Nzl) 15/13, 8/11, 11/6, 11/4 (56m)
Cheuk Yan Tang (Hkg) bt Luke Willemse (Rsa) 11/5, 8/11, 11/7, 11/8 (52m)
[5/8] Nasir Iqbal (Pak) bt Lucas Wirths (Ger) 11/3, 11/5, 11/4 (24m)

[5/8] Ollie Holland (Eng) bt Edward Columbia (Usa) 11/5, 7/11, 12/10, 11/5 (54m)
Yousif Nizar Saleh (Kuw) bt Devin McLaughlin (Usa) 11/4, 15/13, 5/11, 11/4 (53m)
Ryosei Kobayashi (Jpn) bt Vivek Dinodia (Ind) 11/3, 11/1, 5/11, 11/7 (30m)
[9/16] Ahmad Al-Saraj (Jor) bt Yeung Ho Wai (Hkg) 11/7, 11/8, 8/11, 11/6 (53m)

[9/16] Abhishek Pradhan (Ind) bt Manuel Wanner (Sui) 11/7, 11/5, 11/5 (22m)
Juan Vargas (Col) bt Peter Dylan Murray (Usa) 11/9, 11/8, 11/4 (28m)
Josimar Silva (Bra) bt Thomas Dembinski (Usa) 11/7, 8/11, 8/11, 11/7, 11/7 (61m)
[3/4] Danish Atlas Khan (Pak) bt Mason Ripka (Usa) 11/6, 11/1, 11/3 (21m)

[3/4] Mazen Hesham (Egy) bt Auguste Dussourd (Fra) 11/4, 11/4, 11/6 (21m)
Rhys Dowling (Aus) bt Tyler Olson (Can) 9/11, 11/6, 11/6, 11/6 (42m)
Ahmed Abdel Khalek (Egy) bt Rui Soares (Por) 11/6, 11/2, 11/4 (31m)
[9/16] Damien Volland (Fra) bt Jaakko Vahamaa (Fin) 11/8, 11/5, 11/7 (28m)

[9/16] Jan van den Herrewegen (Bel) bt Ho Tze Ho (Hkg) 11/6, 5/11, 12/10, 11/5 (49m)
Tayyab Aslam (Pak) bt Josue Enriquez (Gua) 11/2, 11/5, 11/6 (22m)
Andres de Frutos (Col)Nicolas Valderrama (Col) 11/9, 11/8, 11/4 (51m)
[5/8] Fares Dessouki (Egy) v TJ Rarere (Aus) 11/2, 11/4, 11/7 (22m)

[5/8] Mahesh Mangaonkar (Ind) v Zachary Leman (Can) 11/5, 11/4, 11/9 (37m)
Matt Sidaway (Eng) bt Nell van der Merwe (Rsa) 1/4, 11/5, 11/7 (26m)
Alexandre Cogno (Fra) bt Robin Gadola (Sui) 7/11, 11/3, 11/6, 11/13, 16/14 (80m)
[9/16] Abdulla Al Tamimi (Qat) bt Josh Sekhar (Can) 12/10, 11/4, 12/14, 11/4 (37m)

[9/16] Ahmed Abdel-Fattah (Egy) bt Yannick Lindemann (Sui) 11/8, 11/5, 11/9 (28m)
Yip Tsz Fung (Hkg) bt Gonzalo Gallardo (Arg) 11/2, 11/4, 11/2 (13m)
Vrishab Kotian (Ind) bt Faisal Hassan (Zim) 11/7, 11/6, 14/12 (33m)
[2] Mohamed Abouelghar (Egy) bt Pedro Veiga (Bra) 11/3, 11/3, 11/5 (19m)

Women’s Round Two:

[1] Nour El Sherbini (Egy) bt Enora Villard (Fra) 11/3, 11/2, 11/2 (17m)
Emilia Soini (Fin) bt [9/16] Nele Gilis (Bel) 11/6, 11/4, 7/11, 12/10 (50m)
[9/16] Melissa Alves (Fra) bt Harshit Jawanda (Ind) 5/11, 11/9, 11/6, 11/9 (24m)
[5/8] Maria Ubina (Usa) bt Camille Lanier (Por) 11/9, 11/6, 11/6 (25m)

[5/8] Mariam Metwally (Egy) bt Chu Ka Hei (Hkg) 11/4, 11/4, 11/8 (19m)
[9/16] Aparajitha Balamurukan (Ind) bt Laura Perez (Col) 14/12, 9/11, 6/11, 11/4, 11/9 (43m)
[9/16] Victoria Temple-Murray (Eng) bt Caroline Sayegh (Ger) 11/8, 8/11, 11/9, 5/11, 11/4 (46m)
[3/4] Kanzy El-Dafrawy (Egy) bt Marie Stephan (Fra) 11/1, 11/3, 11/3 (13m)

[3/4] Yathreb Adel (Egy) bt Olivia Fiechter (Usa) 11/6, 11/6, 11/4 (21m)
Choi Uen Shan (Hkg) bt [9/16] Jessica Turnbull (Aus) 11/8, 11/3, 11/4 (25m)
[9/16] Ho Ka Po (Hkg) bt Satomi Watanabe (Jpn) 11/9, 13/11, 11/4 (24m)
[5/8] Anaka Alankamony (Ind) bt Oxane Ah-Hu (Fra) 11/3, 11/2, 11/1 (15m)

[5/8] Salma Hany Ibrahim (Egy) bt Julie Lee (Rsa) 11/2, 11/5, 11/5 (17m)
[9/16] Julia Lecoq (Fra) bt Lakshya Ragavendran (Ind) 11/6, 11/1, 8/11, 13/11 (27m)
[9/16] Sabrina Sobhy (Usa) bt Pansy Chan (Hkg) 8/11, 11/8, 11/8, 11/6 (36m)
[2] Emily Whitlock (Eng) bt Ana Porras (Col) 11/3, 11/1, 11/2 (21m)

Women’s Round One:

Enora Villard (Fra) bt Risa Sugimoto (Jpn) 11/6, 11/5, 12/14, 11/5
Harshit Jawanda (Ind) bt Megan Page (Rsa) 6/11, 11/3, 11/3, 5/11, 12/10 (32m)
Camille Lanier (Por) bt Lakeesha Rarere (Aus) 11/7, 10/12, 11/6, 11/3 (
Chu Ka Hei (Hkg) bt Katie Tutrone (Usa) 11/3, 11/2, 9/11, 12/10 (37m)
Marie Stephan (Fra) bt Sachika Ingale (Ind) 8/11, 12/10, 11/8, 11/5
Oxane Ah-Hu (Fra) bt Hannah Williams (Eng) 11/4, 11/4, 5/11, 15/13
Julie Lee (Rsa) btNikki van der Heijden (Ned) 11/5, 11/4, 11/7
Ana Porras (Col) bt Annika Wiese (Ger) 11/3, 11/6, 11/7

Check Also

English U11 Champs 2014 – Finals

Torrie Malik retains her U11 Title while Sam Osborne Wylde clinches his first ...

Feel free to leave a comment ...